Kort oppsummert
- Rekkevidde: 536–613 km WLTP for dagens eDrive40. Reelt regn med ca. 400–480 km sommer og 300–360 km vinter, avhengig av fart og felgvalg.
- Hurtiglading: Topp rundt 205 kW og 10–80 % på ca. 31 minutter under gode forhold. Helt grei, men ikke i toppsjiktet blant nyere konkurrenter.
- 1000 km (Bjørn Nyland): eDrive40 kjørte testen på 09:20 – blant de raskere bilene, men fortsatt ca. 45 minutter bak den fossile referansebilen Nissan X-Trail e-Power (08:35).
- Pris: Brukte 2022–2023-eksemplarer ligger typisk fra rundt 420 000 kr; nye i4 hos forhandler ligger i hovedsak mellom ca. 620 000 og 870 000 kr (juni 2026).
- Passer best for: Den som vil ha klassisk BMW-kjørefølelse og premiumkvalitet i et sedan-/kupéformat, med lang rekkevidde og god langtursevne – og som ikke trenger høy bakkeklaring eller maksimal bagasjeplass.
1. Om modellen og posisjonering
BMW i4 er en helelektrisk femdørs «Gran Coupé» – altså en sedanlignende fastback med stor bakluke hengslet på toppen. Den er bygget på samme grunnplattform som bensin- og dieseldrevne BMW 4-serie Gran Coupé, og kombinerer klassiske BMW-verdier (bakhjulsdrift som utgangspunkt, sportslig understell, premium interiør) med elektrisk drivlinje. Modellen kom på markedet i 2022 og ble raskt en av de mest solgte elbilene i sitt segment i Norge.
i4 finnes i flere varianter, og det er viktig å skille mellom generasjonene fordi tallene ikke alltid er sammenlignbare:
- Førstegenerasjon (2022–2024): eDrive40 (340 hk, bakhjulsdrift) og toppmodellen M50 (544 hk, firehjulsdrift). M50 sto for det store flertallet av salget i Norge, drevet av aggressive kampanjepriser.
- Etter facelift (2024–): oppdatert eDrive40, en ny xDrive40 (firehjulsdrift, «vanlig» effekt) og en ny toppmodell M60 xDrive (601 hk) som erstattet M50.
| Spesifikasjon | Detalj |
|---|---|
| Segment | Premium mellomklasse sedan/kupé (Gran Coupé) |
| Karosseri | Femdørs fastback med bakluke |
| Modellbasis | Deler plattform med BMW 4-serie Gran Coupé |
| Startpris ny (eDrive40, ca.) | Fra rundt 560 000 kr (juni 2026, før utstyr) |
| Toppmodell i dag | i4 M60 xDrive (601 hk) |
| Batteri (brutto) | Ca. 84 kWh (ca. 81 kWh netto) |
| Drivhjul | Bakhjul (eDrive40) eller firehjul (xDrive40 / M60) |
BMW i4 eDrive40 ble kåret til «Årets beste bilkjøp» av NAFs medlemsblad Motor i 2022 (naf.no).
2. Hvem kjøper BMW i4 – og hvem passer den best for?
i4 tiltrekker seg typisk kjøpere som vil ha en premiumbil med utpreget kjøreglede, men som ikke trenger – eller ikke vil ha – en høyreist SUV. Det er en bil for den som setter pris på lavt tyngdepunkt, presis styring og en interiørkvalitet som ligger over volummerkene. I Norge har det store flertallet historisk valgt den kraftige toppmodellen, ofte takket være gunstige kampanjepriser snarere enn et reelt behov for 500+ hestekrefter.
Passer best for:
- Den som vil ha klassisk BMW-kjørefølelse i elektrisk drakt
- Par eller små familier som ikke trenger maksimal innvendig høyde eller bagasjevolum
- Pendlere og langtursjåfører som vil ha lang rekkevidde og god komfort på motorvei
- Den som verdsetter premiumfølelse, materialkvalitet og et velutviklet førerassistanse-system
Passer mindre godt for den som trenger høy bakkeklaring, lett inn- og utstigning, eller størst mulig lasterom og praktisk SUV-form. Det lave taket bak og den skrå baklukelinjen gjør at hodeplass og lastehøyde er mer begrenset enn i en tilsvarende stor SUV. Den som primært jakter lavest mulig pris per kilometer rekkevidde, finner også rimeligere alternativer i segmentet.
3. Rekkevidde og energiforbruk
i4 har lenge vært en av rekkeviddevinnerne i klassen. Dagens eDrive40 oppgis til 536–613 km WLTP avhengig av felg- og utstyrsvalg (bmw.no). Førstegenerasjon eDrive40 ble oppgitt til rundt 576–590 km WLTP (motor.no). Den firehjulsdrevne toppmodellen har naturlig noe kortere rekkevidde – M60 oppgis til 433–551 km WLTP.
| Variant | WLTP | Faktisk sommer (anslag) | Faktisk vinter (anslag) |
|---|---|---|---|
| eDrive40 (bakhjulsdrift) | 536–613 km | ca. 420–480 km | ca. 300–360 km |
| M50 / M60 (firehjulsdrift) | 433–551 km | ca. 350–420 km | ca. 260–320 km |
Merk: Kolonnene «faktisk sommer/vinter» er anslag utledet fra Bjørn Nylands rekkeviddetester og NAF/Motors El Prix-tester, ikke ett enkelt offisielt tall. De varierer mye med fart, temperatur og felgstørrelse (større felger gir kortere rekkevidde).
Bjørn Nylands rekkeviddetester (konstant fart) gir et godt bilde av motorvei-rekkevidden. For eDrive40 (sommerdekk) målte han ca. 599 km ved 90 km/t og ca. 436 km ved 120 km/t. For den tyngre M50 (sommer) ble tallene ca. 518 km ved 90 km/t og 370 km ved 120 km/t; om vinteren falt M50 til ca. 385 km ved 90 km/t og 285 km ved 120 km/t (youtube.com/@bjornnyland).
1000 km-testen – det tallet som faktisk betyr noe på langtur
Det meningsfulle målet på langtursevne er ikke rekkevidde mellom ladinger, men total tid for 1000 km inkludert ladestopp. Her gjorde i4 eDrive40 det godt:
| Bil | Tid 1000 km | Snittfart | Forbruk |
|---|---|---|---|
| Nissan X-Trail e-Power (fossil referanse) | 08:35 | 116,5 km/t | — |
| BMW i4 eDrive40 | 09:20 | 107,1 km/t | 208 Wh/km |
| BMW i4 M50 (sommer) | 09:40 | 103,4 km/t | 229 Wh/km |
| BMW i4 M50 (kjølig/vinter) | 09:50–10:10 | 98–102 km/t | 242–274 Wh/km |
eDrive40 brukte altså ca. 45 minutter lengre tid på 1000 km enn den raske fossile referansebilen. Men dette tallet må settes i sammenheng: de aller fleste som kjører 1000 km tar uansett naturlige pauser for mat, toalett og strekk. Et ladestopp på 20–30 minutter kan i stor grad sammenfalle med disse pausene, slik at den reelle ekstra kjøretiden i praksis blir vesentlig mindre enn differansen i tabellen antyder.
Om testmetode: Bjørn Nylands rekkevidde- og 1000 km-tester kjøres primært på motorvei i konstant høy hastighet. Det er realistisk for langtur, men mer krevende enn blandet kjøring. NAF El Prix kjøres på en blandet rute med lavere gjennomsnittsfart, mer representativt for variert norsk hverdagskjøring. NAFs rekkeviddeanslag vil derfor typisk ligge høyere enn Nylands tall for samme bil. Begge er nyttige – men de måler ulike ting.
4. Lading – hastighet og praksis
i4 lader med en toppeffekt på rundt 205 kW under gode forhold, og kan under ideelle forhold gjøre 10–80 % på rundt 31 minutter. Dette er helt greit, men ikke i toppsjiktet sammenlignet med flere nyere konkurrenter som lader raskere. Elbil.no påpekte at i4 på deres ladeøkt lå ganske tett opp mot en oppgradert Škoda Enyaq (elbil.no).
NAF målte under sommertesten 2022 at eDrive40 ladet fra 10 til 80 prosent på rundt 40 minutter (naf.no). Forskjellen mellom de raskeste og langsommeste ladetidene illustrerer et viktig poeng: ladetid varierer mye med batteritemperatur. På en kald vinterdag uten forvarming av batteriet kan ladetiden bli betydelig lengre enn produsentens beste tall.
| Ladeparameter | Verdi |
|---|---|
| Maks DC-effekt | Ca. 205 kW |
| 10–80 % (gode forhold) | Ca. 31 min |
| 10–80 % (NAF-måling, sommer 2022) | Ca. 40 min |
| AC om bord | 11 kW (opptil 22 kW som ekstrautstyr på enkelte år) |
| Ladekontakt | CCS Combo (DC) / Type 2 (AC) |
5. Kjøreegenskaper og komfort
Det er her i4 virkelig skinner. Lavt tyngdepunkt, presis styring og et velbalansert understell gir en kjøreopplevelse som mange anmeldere fremhever som blant det beste i klassen. Selv eDrive40 med «bare» 340 hk og bakhjulsdrift oppleves som rask og engasjerende.
| Mål | eDrive40 | M50 |
|---|---|---|
| 0–100 km/t (Nyland-måling) | Ca. 5,1 s | Ca. 3,9 s |
| Effekt | 340 hk (RWD) | 544 hk (AWD) |
| Egenvekt (testbil) | Ca. 2 200 kg | Ca. 2 400 kg |
| Støynivå (snitt, Nyland) | Ca. 65,1 dB | Ca. 64,5 dB |
Støynivået ligger på et lavt og behagelig nivå for klassen, og adaptivt understell (standard på toppmodellene) gir god komfort også på lengre turer. Nybiltester fremhevet at bilen ligger nærmest klistret til veien ved hard kjøring, godt hjulpet av det lave tyngdepunktet (nybiltester.no).
6. Interiør, teknologi og praktiskhet
Interiøret holder typisk BMW-premiumkvalitet, med god materialbruk og solid byggekvalitet. Infotainmentet bygger på BMWs operativsystem (iDrive 8 på de fleste i4-årene) med et buet sammenhengende skjermoppsett. Systemet er funksjonsrikt, men har en viss innlæringskurve. Førerassistanse-systemene er blant de bedre i klassen, med god adaptiv cruisekontroll og styreassistanse.
- Bagasjerom: ca. 470 liter – greit, men begrenset av den skrå baklukelinjen
- Frunk: i4 har ikke frunk – plassen under panseret er opptatt av teknikk
- Hengervekt: opptil 1 600 kg, som er konkurransedyktig for en elbil i klassen
7. Pålitelighet og eieropplevelse
i4 oppleves stort sett som en solid og velbygget bil, og BMW har et godt utbygd forhandlernett i Norge. Som med alle nyere elbiler er den største usikkerheten knyttet til programvare og høyspentsystem snarere enn til mekaniske slitedeler. Det er verdt å merke seg at i4 har vært omfattet av flere tilbakekallinger (se neste seksjon), men de fleste er løst med programvareoppdatering.
8. Kjente feil og mangler
Programvare og infotainment
Som hos mange moderne biler rapporterer enkelte eiere om sporadiske programvarefeil og at iDrive-systemet kan oppleves komplekst. De fleste slike forhold løses med oppdateringer.
Forbruk og vinter
Rekkevidden faller merkbart om vinteren, særlig på den tyngre firehjulsdrevne toppmodellen og ved høy fart. Dette er normalt for elbiler, men kjøpere bør være klar over at WLTP-tallene er et sommerlig «best case».
Tilbakekallinger og sikkerhet
i4 har vært omfattet av flere tilbakekallinger registrert hos amerikanske NHTSA. To er verdt å merke seg:
- Programvare i elektrisk drivenhet (NHTSA 25V395000, 2025): Gjaldt visse 2022–2025 i4 (samt iX, i7, i5). Programvaren i drivmotoren kunne i enkelte tilfeller slå av høyspentsystemet og føre til tap av fremdrift. Løses med programvareoppdatering, ofte over luften (OTA) (consumerreports.org).
- Høyspentbatteri-moduler (2022–2023 i4): Enkelte battericellemoduler kunne være feilmontert, med risiko for modulsvikt. Her byttes berørte moduler hos forhandler (consumerreports.org).
Tilbakekallingene gjelder spesifikke produksjonsperioder. Ved bruktkjøp bør du alltid sjekke at aktuelle tilbakekallinger er utført på det konkrete eksemplaret (chassisnummer).
9. Positive sider – det som trekkes frem
- Klasseledende eller svært god rekkevidde, særlig i bakhjulsdrevne eDrive40 (motor.no)
- Engasjerende og presise kjøreegenskaper med ekte BMW-følelse (nybiltester.no)
- Høy interiør- og materialkvalitet (nybiltester.no)
- Lavt støynivå og god langturskomfort (elbil.no)
- Kåret til «Årets beste bilkjøp» av Motor i 2022 (naf.no)
10. Økonomi og totalregnskap
På bruktmarkedet er i4 blitt et interessant kjøp. Velholdte 2022–2023-eksemplarer av toppmodellen M50 ligger nå typisk fra rundt 420 000–460 000 kr (eks. omregistrering) (finn.no). Nye eksemplarer hos forhandler ligger i hovedsak mellom ca. 620 000 og 870 000 kr avhengig av variant og utstyr (bmw.no).
Et viktig økonomisk moment for nye elbiler er den gradvise innføringen av merverdiavgift. Den norske momsfritak-tidslinjen for elbiler er som følger (verifiser alltid mot gjeldende statsbudsjett før kjøp):
| År | Momsfri del av kjøpesum |
|---|---|
| Ut 2025 | Opptil 500 000 kr |
| Fra 2026 | Opptil 300 000 kr |
| Fra 2027 | Opptil 150 000 kr |
| Fra 2028 | Full moms (intet fritak) |
For en bil som i4, der mange varianter koster godt over 300 000 kr, betyr dette at momsen på den delen av prisen som overstiger fritaksgrensen kommer i tillegg. Det gjør tidspunktet for kjøp – og valget mellom ny og brukt – økonomisk relevant.
11. Oppsummering – hvem passer BMW i4 for?
BMW i4 er en av de mest komplette premium-elbilene i sedan-/kupéklassen: lang rekkevidde, god langtursevne, sterke kjøreegenskaper og høy kvalitet. Den er ikke den raskeste på lading blant nyere konkurrenter, og den skrå taklinjen gjør den mindre praktisk enn en SUV. Men for den som vil ha ekte BMW-kjøreglede uten å gå på akkord med rekkevidde, er den et svært godt valg – og bruktmarkedet gjør den nå tilgjengelig til priser som var utenkelige for en BMW i denne klassen for få år siden.
Konkurrenter
| Modell | Rekkevidde (WLTP) | Kommentar |
|---|---|---|
| BMW i4 eDrive40 | 536–613 km | Klasseledende rekkevidde, sterk kjørefølelse |
| Tesla Model 3 Long Range | Ca. 600+ km | Raskere lading, billigere per km rekkevidde |
| Polestar 2 Long Range | Ca. 600+ km | Skandinavisk design, godt utstyrsnivå |
| Hyundai Ioniq 6 | Ca. 600+ km | Svært rask 800V-lading, lav luftmotstand |
Kilder
- Bjørn Nyland – 1000 km- og rekkeviddetester (youtube.com/@bjornnyland)
- Elbil.no – test av i4 eDrive40 (elbil.no)
- Motor.no – test av i4 eDrive40 (motor.no)
- Bil24/Elbil24 – test av i4 M50 xDrive (bil24.no)
- NAF – bilguide og rekkeviddetest (naf.no)
- Nybiltester.no – flere tester av i4 (nybiltester.no)
- Consumer Reports / NHTSA – tilbakekallinger (consumerreports.org)
- BMW Norge – priser og spesifikasjoner (bmw.no)
- Finn.no – bruktpriser (finn.no)
Forbehold: Forum- og forhandleromtaler er mindre etterprøvbare enn redaksjonelle tester, og er her brukt som supplement, ikke som hovedkilde. Tall, priser, avgifter og rekkevidde endrer seg over tid og varierer med årgang, utstyr og kjøreforhold. Sjekk alltid oppdaterte kilder og det konkrete eksemplarets historikk før kjøp.





Legg inn en kommentar