Kort oppsummert
- Rekkevidde: Nye Enyaq 85 oppgis til 573 km WLTP (bakhjulsdrift), 85x til 537 km (firehjulsdrift). Realistisk på motorvei: rundt 350–380 km på sommeren, mindre om vinteren.
- Hurtiglading: 85x lader med inntil 175 kW og 10–80 % på ca. 28 minutter. Merk at den rimeligere 85 (bakhjulsdrift) er begrenset til 135 kW.
- 1000 km best: Bjørn Nyland målte 2024 Enyaq Coupé RS til 09:50 og 2025 Enyaq Coupé 85x til 09:55 – mot 08:35 for den fossile referansebilen Nissan X-Trail e-Power.
- Pris: Nye Enyaq starter på 480 900 kr (85, bakhjulsdrift) og 499 900 kr (85x, firehjulsdrift), inkl. frakt til Oslo (priser ved lansering jan. 2025).
- Passer best for: Familien som vil ha mye plass, solid rekkevidde og lavt forbruk til en gunstig pris – uten å bry seg om sportslige ambisjoner.
Om modellen og posisjonering
Škoda Enyaq er en elektrisk familie-SUV bygget på Volkswagen-konsernets MEB-plattform – den samme tekniske basisen som Volkswagen ID.4, ID.5, Audi Q4 e-tron og den mindre lillebroren Škoda Elroq. Enyaq kom til Norge i 2021 og har siden vært en av landets mest solgte familie-SUV-er. Ved utgangen av 2024 var det registrert over 26 000 eksemplarer i Norge, noe som gjorde modellen til landets 8. mest solgte elbil siden debuten (elbil24.no).
Bilen finnes i to karosseriformer: den «vanlige» SUV-en og en mer strømlinjeformet Coupé, samt en sportsligere RS-versjon. I januar 2025 fikk Enyaq en omfattende oppdatering med nytt «Modern Solid»-design (blant annet den nye «Tech-Deck»-fronten), bedre aerodynamikk og mer standardutstyr. Det er denne nye modellen artikkelen primært dekker, men der det er relevant skiller vi mellom generasjonene siden tallene ikke alltid er direkte sammenlignbare.
| Spesifikasjon | Verdi (nye Enyaq, 2025–) |
|---|---|
| Startpris (85, bakhjulsdrift) | fra 480 900 kr (lansering jan. 2025) |
| Mest solgte variant (85x, firehjulsdrift) | fra 499 900 kr |
| Toppmodell (RS) | fra ca. 570 600 kr |
| Batteri (brutto/netto) | 82 / 77 kWh |
| WLTP-rekkevidde | opptil 573 km (85) / 537 km (85x) |
| Effekt (85x) | 210 kW / 286 hk |
| Segment | Elektrisk kompakt/mellomklasse-SUV |
| Salgsposisjon i Norge | Norges 8. mest solgte elbil siden 2021 (over 26 000 reg.) |
Hvem kjøper Enyaq – og hvem passer den best for?
Enyaq treffer den klassiske norske familiekjøperen som vil ha mye plass, god rekkevidde og lavt forbruk uten å betale toppris. Mye av suksessen forklares med kombinasjonen av gunstig pris, romslig kupé og en uproblematisk overgang fra fossilbil – Škoda gjør elbillivet enkelt for den som ikke vil sette seg inn i avansert teknologi (hvilkenbil.dk).
Passer best for:
- Familier som trenger stort bagasjerom (585 liter) og god plass på baksetet
- De som vil ha firehjulsdrift og solid rekkevidde til en relativt gunstig pris (85x)
- Pendlere og langturskjørere som prioriterer komfort og lavt forbruk fremfor sportslighet
- De som ønsker en gjennomprøvd, lite eksperimentell elbil med kjent VW-konsernteknikk
Passer mindre godt for: Den som er ute etter sportslig kjøreglede eller markedets raskeste lading. Enyaq oppleves komfortabel snarere enn agil, og selv toppmodellen RS har av flere testere blitt beskrevet som mer rolig enn rå. Vil du ha lynrask lading, finnes raskere alternativer i samme prisklasse (se konkurrentavsnittet). Den som ofte vil bruke et frunk til ladekabler bør også merke seg at Enyaq ikke har et slikt rom under panseret.
Rekkevidde og energiforbruk
Den oppdaterte Enyaq fikk bedre aerodynamikk i 2025-oppdateringen, noe som løftet WLTP-rekkevidden. Bakhjulsdrevne Enyaq 85 oppgis nå til inntil 573 km, mens firehjulsdrevne 85x ligger på 537 km (tv2.no/broom). WLTP-tall måles under gunstige forhold (over 20 grader) og er optimistiske – de bør ses som et tak, ikke et realistisk hverdagstall.
| Variant | WLTP | Anslått reell rekkevidde* |
|---|---|---|
| Enyaq 85 (bakhjulsdrift) | opptil 573 km | ca. 400–430 km sommer / ca. 320–360 km vinter |
| Enyaq 85x (firehjulsdrift) | 537 km | ca. 370–400 km sommer / ca. 300–340 km vinter |
*Anslag, utledet fra Bjørn Nylands motorveismålinger og danske/norske bruksmålinger på rundt 17 kWh/100 km i mildt vær (tv2.no/broom, hvilkenbil.dk). Reell rekkevidde varierer mye med fart, temperatur og kjørestil.
Bjørn Nyland har målt flere generasjoner av Enyaq i sin standardiserte rekkeviddetest. Den opprinnelige Enyaq iV 80 (på 21-tommere) klarte 452 km ved 90 km/t og 316 km ved 120 km/t (insideevs.com). 2024 Coupé RS (på 20-tommere) er målt til hele 519 km ved 90 km/t og 378 km ved 120 km/t, mens 2025 Coupé 85x klarte 467 km ved 90 km/t og 349 km ved 120 km/t.
1000 km-tid: det som faktisk teller på langtur
På langtur er ikke rekkevidden mellom ladingene det viktigste tallet, men total tid for 1000 km inkludert ladestopp. Bjørn Nylands 1000 km-test gir et sammenlignbart mål. Vi setter Enyaq opp mot en rask fossil/hybrid referansebil, Nissan X-Trail e-Power, for å vise den reelle «kostnaden» på langtur.
| Bil | 1000 km-tid | Snittfart | Forbruk (Wh/km) | Temp. |
|---|---|---|---|---|
| Nissan X-Trail e-Power (fossil ref.) | 08:35 | 116,5 km/t | 1 134 | 2 °C |
| 2024 Škoda Enyaq Coupé RS | 09:50 | 101,7 km/t | 239 | 15 °C |
| Škoda Enyaq Coupé 85x (2025) | 09:55 | 100,8 km/t | 253 | 3 °C |
| Škoda Enyaq Coupé RS (2022) | 10:00 | 100,0 km/t | 225 | 26 °C |
| Škoda Enyaq iV 80 (2021) | 10:20 | 96,8 km/t | 231 | 13 °C |
Tallene er hentet fra Bjørn Nylands 1000 km-tester (youtube.com/@bjornnyland). Forskjellen mellom de beste Enyaq-versjonene og den fossile X-Trailen er rundt 75–80 minutter på 1000 km. Viktig kontekst: de aller fleste som kjører 1000 km tar uansett naturlige pauser for mat, toalett og strekk. Et hurtigladestopp på 20–30 minutter kan i stor grad sammenfalle med disse pausene, slik at den reelle ekstra kjøretiden for en god elbil blir vesentlig mindre enn tabellen antyder – ofte nær null for den som likevel ville stoppet.
Om testmetode: Bjørn Nylands rekkevidde- og 1000 km-tester kjøres primært på motorvei i konstant høy hastighet – realistisk for langtur, men mer krevende enn blandet kjøring. NAFs El Prix kjøres på en blandet rute med lavere gjennomsnittsfart, mer representativ for variert norsk hverdagskjøring. NAFs rekkeviddeanslag vil derfor typisk ligge høyere enn Nylands tall for samme bil. Begge er nyttige – men de måler ulike ting.
For den utgående modellen målte NAF og Motor i sine El Prix-tester at Enyaq iV80X klarte 446 km på sommeren og 403 km på vinteren (naf.no). De nyeste 2025-modellene var ikke ferdig testet av NAF da artikkelen ble skrevet, men forbedret aerodynamikk skulle gi noe bedre tall.
Lading – hastighet og praksis
Her er det en viktig forskjell mellom variantene som er verdt å forstå før kjøp: firehjulsdrevne Enyaq 85x lader med inntil 175 kW, mens den rimeligere bakhjulsdrevne Enyaq 85 er begrenset til 135 kW – tross samme batteristørrelse (elbil24.no). På 85x tar en hurtiglading fra 10 til 80 % rundt 28 minutter under gode forhold (evkx.net).
Norsk elbilforening testet RS-versjonen og målte en topp på 175 kW etter forvarming av batteriet, med en 10–80 %-lading på 29 minutter og 41 sekunder. De påpekte at dette er «helt ok», men ikke imponerende sammenlignet med konkurrenter som Kia EV6, som klarer samme lading på rundt 17 minutter (elbil.no). Toppeffekten holder dessuten ikke lenge – den synker jevnt mot 80 %.
| Egenskap | Verdi |
|---|---|
| Maks DC-effekt (85x / RS) | 175 kW |
| Maks DC-effekt (85, bakhjulsdrift) | 135 kW |
| 10–80 % (85x, optimalt) | ca. 28 min |
| AC om bord | opptil 11 kW |
| Kontakt | CCS Combo |
| Batteriforvarming | Ja – automatisk ved planlagt ladestopp, eller manuelt |
Ladetid varierer mye med temperatur. Forvarming av batteriet (som aktiveres automatisk når du legger inn et ladestopp i navigasjonen) er avgjørende for å oppnå full effekt om vinteren. Uten forvarming kan ladingen bli betydelig tregere.
Kjøreegenskaper og komfort
Enyaq er innstilt mot komfort fremfor sportslighet. Med en egenvekt på rundt 2 150–2 340 kg (avhengig av variant) er den ingen lettvekter, og chassiset oppleves stabilt og trygt snarere enn leken. Den oppdaterte RS-motoren gir 286 hk og 0–100 km/t på rundt 5,5–6,7 sekunder, mens 85x gjør det på 6,6 sekunder (elbil.no).
| Egenskap | Verdi |
|---|---|
| 0–100 km/t (85x) | 6,6 sek |
| 0–100 km/t (2024 RS) | 5,5 sek |
| Egenvekt | ca. 2 150–2 340 kg |
| Støynivå (snitt, Coupé RS, Nyland) | 65,9 dB |
| Maks tilhengervekt | 1 200 kg |
Støymålinger fra Bjørn Nyland viser at den oppdaterte modellen er rimelig stillegående for klassen, med et snitt rundt 65–67 dB. Flere testere fremhever at Enyaq er et behagelig sted å oppholde seg, men at bremsefølelsen kunne vært bedre og at store 21-tommershjul gjør at den blir litt hardere over dårlig veidekke (greencarguide.co.uk).
Interiør, teknologi og praktiskhet
Bagasjerommet rommer 585 liter i SUV-utgaven, og Coupé-versjonen ligger bare rundt 15 liter lavere men taper noe takhøyde. Baksetet gir god plass til tre voksne med støtte under lårene – ikke en selvfølge i elbiler. En velkjent svakhet er at Enyaq mangler frunk (lagringsrom under panseret), noe som hadde vært praktisk for ladekabler (hvilkenbil.dk).
2025-oppdateringen ga et forbedret infotainmentsystem med større skjerm (13 tommer), raskere programvare og mer logisk betjening – et område der den gamle modellen fikk mye kritikk. Nytt er også integrasjon mot ChatGPT i taleassistenten og mulighet for fjernparkering. Fysiske snarveisknapper finnes for blant annet ventilasjon, men temperaturen justeres fortsatt via skjerm (tv2.no/broom).
Pålitelighet og eieropplevelse
Enyaq har et nokså solid, men ikke plettfritt, pålitelighetsrykte. I What Car?s pålitelighetsundersøkelse for elektriske SUV-er havnet Enyaq på en sjetteplass av 16 modeller med en samlet score på 94,2 % – over søsknene Audi Q4 e-tron og VW ID.4, men under Kia EV6 og Tesla Model Y (whatcar.com). Byggekvaliteten trekkes generelt frem som god, og garantien i Norge er typisk 5 år på bil og 8 år / 160 000 km på batteriet.
Kjente feil og mangler
Programvare og infotainment
Den opprinnelige Enyaq fikk mye kritikk for tregt og lite logisk infotainmentsystem. Dette er forbedret i 2025-oppdateringen, men programvareglitcher rapporteres fortsatt av enkelte eiere. Noen brukere melder også om problemer med det nøkkelfrie adgangssystemet («nøkkel ikke gjenkjent») (autodoc.dk). Dette er forhandler-/forumrapporter og ikke nødvendigvis representativt for alle biler.
Lading og drivlinje
FDM (dansk søsterorganisasjon til NAF) har påpekt at enkelte MEB-baserte elbiler fra Škoda, VW og Cupra med bestemte programvareversjoner periodisk har hatt problemer med lading (fdm.dk). På enkelte tidlige 2022-eksemplarer har noen eiere i forum også beskrevet en «klonk»-lyd fra motorrommet ved igangkjøring (vagcars.dk). Dette er enkeltrapporter fra forum og ikke en bekreftet, utbredt feil.
Tilbakekallinger og sikkerhet
Enyaq har per dato ingen store, kjente tilbakekallinger knyttet til seg ifølge What Car?, som beskriver bilen som uten vesentlige recalls (whatcar.com). Sjekk likevel alltid om en konkret brukt bil har utestående serviceaksjoner hos forhandler før kjøp.
Andre punkter
Flere testere nevner ettermarkedsutfordringer hos enkelte forhandlere – lange reparasjonstider på grunn av deleforsinkelser har vært et tilbakevendende ankepunkt (whatcar.com). Manglende frunk og noe blandede meldinger om småfeil i interiøret (raslelyder) er øvrige punkter.
Positive sider – det som trekkes frem
- Mye plass og praktisk kupé – stort bagasjerom (585 l) og god plass til familien (greencarguide.co.uk)
- Lavt forbruk og god rekkevidde – rundt 17 kWh/100 km i mildt vær gir solid faktisk rekkevidde (tv2.no/broom)
- Solid byggekvalitet og komfort – behagelig langturbil med god støydemping (elbil.no)
- Enkel overgang fra fossilbil – uproblematisk og lite eksperimentell (hvilkenbil.dk)
- Mye bil for pengene – gunstig priset i segmentet sitt (naf.no)
Økonomi og totalregnskap
Enyaq er sterk i bruktmarkedet, og det finnes et stort utvalg på Finn.no. Eksempelpriser i 2025–2026: lett brukte 2025 85x-modeller ligger gjerne rundt 490 000–545 000 kr, mens eksemplarer med mer kilometer kan ligge ned mot 499 000 kr (finn.no). Det høye registrerte volumet i Norge bidrar til god tilgjengelighet og forutsigbar prising.
Norsk momsfritak – tidslinje
Reglene for moms (merverdiavgift) på elbil er strammet inn, og dette påvirker prisen på nye Enyaq, som ligger over fritaksgrensene. Det er registreringstidspunktet, ikke bestillingsdato, som avgjør hvilken regel som gjelder (naf.no).
| Periode | Momsfritt opp til |
|---|---|
| Ut 2025 | 500 000 kr |
| Fra 1. januar 2026 | 300 000 kr |
| Fra 2027 | 150 000 kr |
| Fra 2028 | Full moms (ingen fritak) |
Etter budsjettforhandlingene ble innslagspunktet for moms senket til 300 000 kr fra 2026, deretter 150 000 kr i 2027, før fritaket fjernes helt fra 2028 (aspia.no, naf.no). For en Enyaq til rundt 500 000 kr betyr 2026-regelen at det betales 25 % moms på beløpet over 300 000 kr – i praksis flere titusen kroner i økt pris sammenlignet med 2025. Sjekk gjeldende satser og kalkulatorer (f.eks. hos OFV) før kjøp.
Oppsummering – hvem passer Enyaq for?
Škoda Enyaq er en trygg, romslig og gunstig priset familie-SUV som gjør det meste godt uten å utmerke seg på noe enkeltområde. Den har solid rekkevidde og lavt forbruk, en grei (men ikke ledende) ladehastighet, og en komfortabel snarere enn sportslig kjørefølelse. 2025-oppdateringen rettet opp de største svakhetene – særlig infotainment og design. Vil du ha mye plass og lite drama til pengene, er den et åpenbart valg. Jakter du på markedets raskeste lading eller skarpeste kjøreglede, finnes bedre alternativer.
| Konkurrent | Kort om |
|---|---|
| Volkswagen ID.4 | Teknisk søster på samme MEB-plattform; svært lik pakke |
| Tesla Model Y | Bedre ladenettverk og effektivitet, men dyrere; Norges mest solgte |
| Kia EV6 / Hyundai Ioniq 5 | Vesentlig raskere lading (800V*), litt høyere pris |
| Audi Q4 e-tron | Samme plattform, mer premium og dyrere |
| Volvo EX40 | Mindre, mer premium kompakt-SUV |
*800V-arkitekturen gir bare full effekt når selve ladestasjonen også leverer høy nok effekt og spenning. I Norge er det først og fremst Ionity (inntil 350 kW / 800 V) og Tesla med V4-ladere (inntil 350 kW) langs hovedveiene, samt utvalgte høyeffektsladere fra blant andre Eviny. På en vanlig 150 kW-lader uten 800V-støtte krymper fordelen mot Enyaq betydelig.
Kilder
- Bjørn Nyland – rekkevidde- og 1000 km-tester (youtube.com/@bjornnyland); 1000 km- og rekkeviddedata også i prosjektets TB-testdatasett
- Norsk elbilforening – test av Enyaq RS (elbil.no)
- NAF / Motor – El Prix og bilguide (naf.no)
- Elbil24 – nye Enyaq, priser og salgsposisjon (elbil24.no)
- Broom/TV 2 – test av nye Enyaq 85x (tv2.no/broom)
- EVKX.net – tekniske spesifikasjoner (evkx.net)
- What Car? – pålitelighet og recalls (whatcar.com)
- NAF / Aspia / OFV – momsregler 2026–2028 (naf.no, aspia.no)
Forbehold: Forum- og forhandleromtaler er mindre etterprøvbare enn redaksjonelle tester, og bør leses som enkelterfaringer. Tall, rekkevidde og priser endrer seg over tid og mellom modellår – sjekk alltid oppdaterte kilder og den konkrete bilens spesifikasjoner før kjøp.





Legg igjen en kommentar